środa, 26 listopada 2014

On wrócił

On wrócił, ze swoją zaczesaną na bok grzywką, przyciętym komicznie po bokach wąsikiem, jeden rzut oka na okładkę i pierwsze co przychodzi do głowy, czy to jest na pewno to o czym myślę. Tak to powrót Adolfa Hitlera i to nie byle jaki.
"Lato 2011. Hitler budzi się na pustej parceli w Berlinie. Bez wojny, bez partii, bez Evy. W powszechnie panującym pokoju, pośród tysiąca emigrantów i z Angelą Merkel u szczytu. " Tak zaczyna się opis książki na okładce.*

Jak odnalazłby się Führer w niemieckiej rzeczywistości po 66 latach nieobecności, gdzie drukuje się gazety o komicznym tytule Media Markt, telewizor włącza się za pomocą śmiesznej skrzyneczki? I czy to możliwe żeby ten Adolf Hitler został gwiazdą telewizji?

Osobiście nie lubię książek okrzykniętych mianem Bestseller, zbyt wiele rozczarowań. Dlatego też bardzo ostrożnie podeszłam do tej książki. Niepotrzebnie.

Od pierwszej strony czyta się z zapartym tchem i z powtarzającymi się wybuchami śmiechu. Autor genialnie wczuł się w rolę Hitlera, przemycając pod płaszczykiem komedii i cynizmu, przerażającą prawdę o dzisiejszym społeczeństwie i to nie tylko niemieckim.

Tak wiec miłego czytania :)

*Fragment pochodzi z okładki niemieckojęzycznej książki i jest moją próbą jego przetłumaczenia na język polski

1 komentarz: